Z czego robimy nasze soki?

Jabłko rodzaju Delikates

Delikates

Typowo polskie, jesienne jabłka, wyhodowane po raz pierwszy w Poznaniu. Mają zielono-żółtą skórkę z wyraźnym czerwonym rumieńcem, ich smak jest słodko-kwaśny, a miąższ drobnoziarnisty. Powszechnie lubiane.

Jabłko rodzaju Ligol

Ligol

Kolejna odmiana wyhodowana w Polsce. Jabłka ligol pojawiają się w sklepach zimą, charakteryzują się żółtą, błyszczącą skórką z dużym, lekko czerwonym rumieńcem i kremowym miąższem. Są słodkie, kruche, mają delikatny, korzenny posmak. Uwaga! Nie można ich długo przechowywać.

Jabłko rodzaju Cortland

Cortland

To jabłka pochodzące ze Stanów Zjednoczonych, bardzo lubiane w Polsce. Ich skórka jest pokryta w całości czerwonym, karminowym rumieńcem, miąższ jest biały, w smaku słodkowinny, lekko korzenny, kruchy, do tego nie ciemnieje po przekrojeniu. Są bardzo soczyste, nadają się do produkcji soków.

Jabłko rodzaju Lobo

Lobo

Jesienne jabłka, które przybyły do nas z Kanady. Lobo mają – podobnie jak Cortlandy – pokrytą intensywnie czerwonym rumieńcem skórkę, ich miąższ jest za to delikatnie zielony, bardziej kwaskowy, soczysty.

Jabłko rodzaju Idared

Idared

W Stanach, na zachodzie i w wschodzie Europy są bardzo popularne, w Polsce też mają wielu zwolenników. To jabłka średniej wielkości i duże, z żółto-zielną skórką i czerwonym, rozmytym rumieńcem. Są kwaskowe w smaku, często stosuje się je do ciast, przetworów.

Jabłko rodzaju Reneta

Reneta

Stara, zimowa odmiana jabłek, która przybyła do nas z Anglii. Reneta ma żółtą skórkę z pomarańczowo-czerwonym, bladym rumieńcem. Jej miąższ ma kremową barwę, jest średniosoczysty, lekko kwaskowaty. Renety nadają się do długiego przechowywania.

Jabłko rodzaju Szampion

Szampion (champion)

To jesienne, słodkie, aromatyczne jabłka. W zależności od regionu, w którym są uprawiane jabłonie, mają bardziej lub mnie rozmyty rumieniec, zielono-żółtą skórkę. Ich smak może się kojarzyć z gruszką. Są powszechnie lubiane. Nadają się do przetworów i jedzenia na surowo.

Marchew

Marchew

Najlepsza na sok odmiana holenderska Bolero. Dostarcza do organizmu beta-karoten, który pozytywnie wpływa na wzrok. Źródło wielu witamin: A, C, z grupy B, E, H, K oraz PP. Przyczynia się do ochrony przed drobnoustrojami. Działa detoksacyjnie i wzmacnia odporność.

Borówka

Borówka

Borówka ma duże wartości odżywcze oraz właściwości lecznicze. Owoce są źródłem wielu witamin (A, B, C, E) oraz makro- i mikroelementów. Zawierają potas, magnez, żelazo, wapń i wiele antyoksydantów. Jest idealnym produktem dietetycznym.

Jabłko rodzaju Gala

Gala

Odmiana, która przyjechała do nas aż z Nowej Zelandii. Ma słodko-winny smak, nadaje się do jedzenia na surowo. Jej skórka jest pomarańczowo-czerwona. Jest jedną z najbardziej cenionych odmian jabłek.

Jabłko rodzaju Gloster

Gloster

Ich kształt jest charakterystyczny, stożkowaty, za to smak: kwaśny, orzeźwiający. Są średnio soczyste, dość twarde. Ich skórka jest pokryta w 80 procentach rumieńcem. Pochodzą z Niemiec.

Jabłko rodzaju Golden Delicious

Golden Delicious

Golden to po angielsku “złoty”, nazwa jabłek jest jednocześnie określeniem koloru ich skórki, którą charakteryzuje brak rumieńca. Miąższ owoców jest kremowy, kruchy, słodko-winny, bardzo smaczny, ceniony przez koneserów. Golden Delicious to odmiana zimowa.

Jabłko rodzaju Jonatan

Jonatan

To jabłka cenione przez koneserów. Ich smak jest słodko-winny, korzenny, a miąższ lekko żółtawy. Idealne owoce do jedzenia na surowo.

Jabłko rodzaju Rubin

Rubin

Czeska, zimowa, niezmiernie popularna odmiana jabłek. Są cenione za słodko-winny, aromatyczny smak. Rubiny są duże, pomarańczowo-żółto-czerwone, mają żółtawy miąższ. Wprost stworzone do jedzenia na surowo.

Jabłko rodzaju Jonagold

Jonagold

Odmiana amerykańska. Jabłka Jonagold mają kremową skórkę i czerwonopomarańczowy rumieniec. Są kruche, słodko-kwaśne, a przede wszystkim – niezwykle soczyste. Nadają się do wszystkiego, można jeść je na surowo.

Jabłko rodzaju Antonówka

Antonówka

Stara odmiana, często uprawiana amatorsko, na działkach. Antonówki są przeważnie zielone, chociaż w miarę dojrzewania mogą stać się lekko żółtawe. Są twarde, dość kwaśne, dlatego świetnie nadają się na przetwory.

Burak czerwony

Burak czerwony

Źródło wielu witamin i minerałów. Zawiera wapń, potas, magnez, kobalt, mangan witaminy A, C i B1 oraz kwas foliowy. Ok. 200g buraka pokrywa połowę dziennego zapotrzebowania. Sok z buraka wypłukuje toksyny i działa oczyszczająco. Obniża także ciśnienie krwi. Zawierają dużo błonnika przez co ułatwiają trawienie.

Gruszka

Gruszka

Źródło składników mineralnych: miedź, jod, żelazo, wapń, sod, bor. Pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Obecność boru poprawia pracę szarych komórek. Regularne picie soku pomaga w odchudzaniu, gdyż napój reguluje trawienie i pobudza jelita. Najpopularniejsze odmiany: Williams, Concorde, Isolda.